rychlá navigace: ostatní chaty
Položit dodatečnou otázku

Ptejte se: Bára - začínající pilotka

Čas pro dodatečné otázky vypršel.
Bára - začínající pilotka

Rozhovor ukončen 11. 02. 2009, 12:00:00

Budoucí pilotka Boeing 747, nevěříte?

Jméno: Bára Zedníková

Věk: 16

Škola: Gymnázium

Zodpovězené otázky

Neznámý uživatel se zeptal: Jaký jsou tvoje zájmy, co tě baví?

Nejvíc lítání. Taky chodím na zpěv, docela hodně čtu hlavně knížky z 2. světový války. Ráda cestuju, miluju Anglii. Vařím chutné pokrmy. No a jsem se svými kamarády, chodím se o víkendu bavit a tak..

Neznámý uživatel se zeptal: Jaký je tvůj sen?

Stát se nějakou významnou osobností v lítáni. Třeba bych ráda řídila dopravní letadlo:-)

Neznámý uživatel se zeptal: Co tě k lítání přivedlo?

Asi tak v 9ti letech mi prababička pořád vyprávěla o 2. světové válce a o letcích. Velmi mě zaujala jejich chrabrost :-D..ne...chytla jsem se toho, začala sem se o to zajímat, četla knížky z války a od tý doby mě lítání strašně fascinovalo. Dokonce jsem si lepila modely historických letadel i stíhaček. V 7. třídě jsem poprvé letěla v motorovym letadle, bylo to super. Asi o rok v kluzáku, začlo se mi líbit vidět všechno ze shora, je to jak v pohádce.hi. Brzo po tom jsem se přihlásila do aeroklubu a ve 14ti jsem začla lítat pilotní výcvik na kluzák (bezmotorový letadlo).

Neznámý uživatel se zeptal: Jaký je to pocit, proč se ti to tak libí?

Seš sama ve vzduchu (teda sama s instruktorem), řídíš letadlo a kolem tebe nic, jen modro. Sem nad všema a nikdo na mě nemůže. :-D Je to úžasný. Vždycky se nahoru těšim.

Neznámý uživatel se zeptal: Jak je to náročný na čas a peníze?

Na čas docela hodně. Když je provoz a dobrý počasí, tak jsem tam většinou celý víkend + občas je soustředení, kdy jsem tam celý týden.. Mám tam i služby jako třeba hlídání vrátnice. A taky tam pracuju na burze jako brigáda. Udělat si průkaz na kluzák není tolik náročný na peníze, ale ne motorový letadlo už je to víc, kurz víde tak na 200-300tis.

Neznámý uživatel se zeptal: Na jakou chceš po gymplu teda pokračovat školu, když chceš být pilot?

Možná na univerzitu obrany do Brna. Strašně bych chtěla na VUT, ale nemám základy matiky. Fyzika mě celkem baví, no spíš zajímá. To co probíráme na letišti je fajn, ale třeba: vysvětli kalorimetrickou rovnici..to né....

Neznámý uživatel se zeptal: Jaký už máš zkušenosti?

2 roky lítám v bezmotorovym letadle L-13 Blaník, samozřejmě s instruktorem, protože na to abych lítala sama ještě nemám všechny zkoušky, ale v nejbližší době si je budu dělat.

Taky jsem letos pomáhala s vakcínama pro lišky proti vtezklině, vyhazovala jsem to z letadla:D je to dobrá brigáda ale musíš mít na to žaludek. Vakcína silně zapáchá po rybině.

Neznámý uživatel se zeptal: Jaký máš nejlepší a nejhorší zážitek?

Když mě kamarád na letišti vzal „plachtit“ a dělal s letadlem kotrmelce, byla jsem hlavou dole a viděla všechno pod sebou a zažívala dlouhý stavy bez tíže.

A nejhorší...kluzák se dá do vzduchu vynést dvěma způsoby. Buď se připevní lano za letadlo a ono Tě táhne za sebou. Nebo Tě vytáhne stroj, který má v sobě silný motor, pře motorem 2 bubny a na ty se navíjí navijákové lano a tím dostává letadlo do výšky. Při dosažení max. výšky se navijákové lano automaticky vypne a letíš sama. Může se stát, že to lano nevydrží a praskne. To se mi samozřejmě stalo. Lano mi ruplo v malé výšce a já jsem tak ztuhla, že jsem vůbec nevěděla, co mám dělat. Kdyby instruktor nevytáhl brzdy, tak jsme asi spadly.

Taky jsem jednou přistála se zavřeným podvozkem, sedřela jsem ten plech dole. Byl to rachot jak jsem přistávala.

Neznámý uživatel se zeptal: Jaký máš teď nejbližší cíl?

Udělat si co nejdřív průkaz. Musím letět sama, tomu se říká sólo, potom složit teoretický zkoušky a pak mě přijede jěště přezkoušet z letu inspektor. Potom bych chtěla začít kurz na motorové letadlo. To se mi líbí víc a s motorem je to jistější. Ten se může začít dělat v 17, v 18 dostanu průkaz. Proto jsem začla bezmotorové, to mužu řídit dřív a nechtěla jsem čekat.:-)

přidat nový příspěvek

Diskuse

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé.
ccandy, 13. 04. 2009, 20:16:15+10for:EwuliiinQaAhoj, ja nečekala...chtěla sem litat a když byla prvni přiležitost,jak se k tomu dostat tak sem ji využila.do aeroklubu sem se přihlasila když mi bylo 14 let,začala sem hned litat vycvik.
EwuliiinQa, 20. 03. 2009, 19:42:380Jak dlouho si čekala než ses k tomu odhodlala ?