Nacházíte se v kategorii: Móda a Styl

Kolik snese dobrý vkus

Každý z nás zná pravidlo, že méně znamená více. Avšak kdo se jím dnes řídí? Bohužel musím říct, že pojem „méně“ si jednotlivci představují zřejmě jinak… A přeplácává a přeplácává.

K navození tohoto tématu mě navedla prezentace ve škole – vánoční tabule; všechno spojeno s reklamou přespříliš seriózně vzhlížejícího ředitele firmy na výrobu papírových ubrusů. V salonku byly prostřeny tři stoly a čekaly na náš ortel. Samozřejmě se naše učitelka na techniku obsluhy a služeb nevzdala doslovného pitvání.

První stůl byl prostřen v kombinaci zelené a červené. Tuto kombinaci sice považovala naše učitelka za dokonalou pro vánoce, avšak: „Připadá mi to, jako u komediantů!“ řekla. I mně se tedy stůl zprotivil, navzdory tomu, že si prosazuju svůj názor. Měla pravdu. Je sice starší a zkušenější, ale jde o to, že k Vánocům mám nesmírnou úctu. Bílý ubrus, zelenočervená šerpa, miska s cukrovým, kdejaký inventář a jako pěst na oko zlatý závěs zvonečků natažený doprostřed. „Tenhle ne!“ řekla rázně učitelka po shodě s námi ostatními.

Druhý stůl se mi líbil díky sladěnosti do mé oblíbené červené. Bílý ubrus, červené naperony (což jsou čtvercové vrchní ubrusy nebo ubrousky položené nakoso), červené čtvercové talíře, miska s cukrovím. I na tomto stolu samozřejmě učitelka našla vadu. „Nejednotná barva, příliš stejných odstínů. Krom toho mi červená nepřipadá příliš vánoční, zase je to hodně přeplácané.“ I tak jsem musela přitakat. Na stole byly všechny odstíny červené a k tomu (nevím už přesně) nějaká… lososová.

Ani nevím jaká.

I druhý stůl byl odsouzen.

Třetí stůl se nám líbil nejvíc. Sladění bylo jednoduché, elegantní, skromné. Barva černo-zlatá. Ano, právě ta černá byla důvod zavržení tohoto vkusného modelu. Nedá se totiž popřít, že…

„Asi bych rychle dojedla!“ kývla paní učitelka. Pod talíři natažena černá šerpa se zlatými vzory… „Působí to tak stísněně… tak…“

„Depresivně?“ napověděla jsem. Kantorka kývla. „Ano, není cítit večerní pohoda, ta sváteční atmosféra, ale když je to moderní… co říkáte, děcka?“

Museli jsme však souhlasit s ní. Kombinace to byla krásná, to ano, ale strávit v ní Štědrý večer? To by přece nešlo… mnoho lidí má rádo černou barvu, ale snad většina z nás uzná, že se k Vánočnímu stolu nehodí.

Takže se neocenila ani přemrštěnost, ani skromnost, ani originalita. Fantazii se sice meze nekladou… ale dokáže se někdo vžít do ducha Vánoc a určit skutečně normální kombinaci? Barvy totiž mají nesmírný vliv na celou náladu, hodláte snad večer trávit v zamlčení a depresích nebo podrážděnosti? Spojte svoji střídmost a svoje vnímání, vžijte se do situace, kdy potřebujete vyjádřit svoje stanovisko. Která barva je ale skutečně hodna Vánoc? Je to přece ta černá?

Napsal uživatel: KrisPotkanova

Jak se ti líbil tento článek?

Hodnotit článek mohou pouze přihlášení uživatelé.
Hodnotilo 1 uživatelů, průměrné hodnocení: 4
přidat nový příspěvek

Diskuze k článku

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé.