Nacházíte se v kategorii: Výzkumy

Nadměrné pití kávy může vést k menšímu poprsí

Nadměrné pití kávy může vést k menšímu poprsí ale i menší pravděpodobnosti výskytu rakoviny prsu.

Pití alespoň tří šálků kávy může dle studie Lundské univerzity způsobovat menší velikost prsou. Ačkoliv to nezní příliš povzbudivě, má to jedno velkou výhodu: nižší pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu. To platí však pouze pro ženy, které nesou určitou variantu genu CYP1A2. Tuto varinatu genu má ve Švédsku přibližně polovina žen.

A jaký je důvod toho, že káva má vliv na poprsí? Káva obsahuje psychoaktivní stimulant kofein, který omezuje růst buněk, a proto snižuje riziko výskytu rakoviny. Káva ale obsahuje i estrogen, který může ovlivnit velikost prsou.

Dle testů ale vliv kávy na ženy, které nenesou“ tu správnou variantu genu” není jednoznačný. Dle scientificblogging. com se u těchto žen vyskytla rakovina prsu v průměru o 10 let později než u žen, které rovněž nemají tu vhodnou variantu genu, ale kávu nepijí. Na druhou stranu u 15 procent z nich se vyskytla obtížně léčitelná varianta rakoviny prsu.

Na nějaké závěry týkající se doporučení k pití kávy je zatím příliš brzy. Je třeba dalších výzkumů. Proto ti nedoporučujeme s pitím kávy začínat, pokud ji ještě nepiješ. Připadný vliv by na Tebe měla jen v případě, že máš tu správnou variantu genu CYP1A2, což s největší pravděpodobností nezjištíš (a ani nestojí za to kvůli tomu gentetické testy absolvovat). Navíc pak můžeš mít menší prsa!

Na druhou stranu, pokud již kávu piješ, není tohle asi správný důvod pití kávy omezovat. Ačkoliv tě možná děsí představa, že máš kvůli pití kávy menší prsa, vzhledem k tomu, že většina žen kávu taky pije, tak je pravděpodobně taky mají menší, a při srovnání s nimi jsi na tom ve výsledku stejně:-) 

O tom, zda je pití kávy se vedou dlouhé debaty. Dříve byla považována za zdraví škodlivá, v současné době se zjistilo, že snižují pravděpodobnost onemocnění některými nemocemi (nejen rakoviny prsu ale např. i Parkinsonovou chorobou)
  

Jak se ti líbil tento článek?

Hodnotit článek mohou pouze přihlášení uživatelé.
Hodnotilo 2 uživatelů, průměrné hodnocení: 2.5
přidat nový příspěvek

Diskuze k článku

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé.
she_devil, 22. 03. 2009, 16:58:440hihilepší mít menší prsa, než aby mě bolely záda :D hehe :)
, 18. 03. 2009, 17:35:080?!Toho ale bylo....Jednou že když pije holka pije černe pivo že má potom větší prsa...Tak to bych chtěla vidět...A taky pochybuju o té kavě..