Nacházíte se v kategorii: Další zajímavé články

Začínáte podnikat? Přečtěte si živnostenský zákon

Mnoho mladých lidí touží po tom, postavit se na vlastní nohy a začít podnikat. Ať už se jedná o jakýkoliv obor, souvisí s podnikáním řada různých komplikací a podmínek, které musí každý z podnikatelů splnit. Tou nejdůležitější věcí je samozřejmě vlastnit příslušnou živnost, tedy živnostenské oprávnění korespondující s druhem činnosti, kterou chceme vykonávat.

Vydávání živnostenského oprávnění v České republice řídí Živnostenský zákon. Ten by si měla přečíst většina nejenom začínajících podnikatelů, protože se díky tomu mohou v budoucnu vyvarovat mnoha chyb, které je můžou stát zbytečné pokuty při případné kontrole.

Pokud si tedy tento dokument budeme chtít přečíst, je vhodné vyhledat Živnostenský zákon úplné znění, abychom měli jistotu, že nám žádný paragraf nebo hlava neunikne. Získáme tak kompletní a ucelené informace. Vzhledem k tomu, že je tento dokument relativně obsáhlý, je vhodnější najít si Živnostenský zákon ke stažení, a mít ho tak k dispozici uložený ve svém počítači. Nemusíme ho tak neustále hledat na internetu, když si s něčím nebudeme jisti.

Ačkoliv se tyto jednotlivé zákony průběžně lehce upravují, podstatné změny přinesl Živnostenský zákon 2013. Mezi ty nejdůležitější změny jistě patří zvýšení daně z příjmů fyzických osob na 7 % z takzvaného nadlimitního příjmu. Tato úprava je však platná pouze do roku 2015. Další změnou je také výrazné omezení výdajových paušálů, které řada podnikatelů hojně využívala. Jedná se o snížení u čtyřicetiprocentních paušálů na pouhých 30%. Kromě toho je od 1. 1. platná také novela ohledně DPH, která zavádí povinnost zveřejnit všechny podnikatelské účty, ze kterých je případná daň z přidané hodnoty odváděna. Toto má za cíl především eliminovat nespolehlivé plátce DPH, kteří ji neodvádějí v určené výši a tím okrádají samotný stát.

Napsal uživatel: admin

Jak se ti líbil tento článek?

Hodnotit článek mohou pouze přihlášení uživatelé.
Hodnotilo 0 uživatelů, průměrné hodnocení: nehodnoceno.
přidat nový příspěvek

Diskuze k článku

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé.