Nacházíte se v kategorii: Móda a Styl

Nejlepší společnost k Martini

Stylová Coco. Hollywoodské hvězdy zářící na filmových plátnech. Sklenka Martiny na VIP večírku. Uvolněná elegance v Bílém domě. Člověk by řekl, že běžnému smrtelníku naprosto cizí a nedosažitelný svět. Můžeme si dopřát luxus a exklusivitu, lichotivé, padnoucí střihy a vytříbenost stylu? Ano. Stačí k tomu pouze tři slova. Tři slova skrývají něco, co z nás udělá sexy a přitažlivé, tajemné a žádané, podtrhne náš vkus a svou dokonalou barvou zalichotí našim křivkám. Těmi třemi kouzelnými slovy jsou Little Black Dress.

Slova Little Black Dress neboli Malé Černé slýchávají už i malé holčičky. Nevidí však v tomto pojmu nic neobvyklého, nerozumí jeho kultovnímu významu. A netuší, že by jednou ty Malé Černé mohly být součástí jejich arzenálu nebo jemněji řečeno skvělým doprovodem na každou společenskou akci.

Malé Černé jsou svým významem vlastně ohromné. Také jejich podob mohou být tisíce. Poprvé byly ušity v Paříži. Jejich matkou je samotná Coco Chanel. Asi si budete říkat, že už něco pamatují. Možná také překvapí, že jim je více než osmdesát let. Je to ale jako u francouzského vína. Když spatří světlo světa, je žádané. Když vkročí do druhého desetiletí své existence, je skvělé. A po desítkách let? Co dodat.

Coco není nadarmo ikonou módy. Vždy chtěla mít kolem sebe věci exklusivní. Počátky Malých Černých najdeme v první polovině 20. let. Dle pozdějších analýz byly Malé Černé spojovány se zážitky malé Coco. Ve jejích 12 letech byla poslána do sirotčince a údajně právě tam se měla setkat s tmavými oděvy, které pak ovlivnily její tvorbu. Coco byla na poli módy revolučním tvůrcem a například samotný fakt, že povýšila černou na elegantní, lichotivou barvu, vypovídá o mnohém. Po dlouhá staletí byla černá barva synonymem smutku a temna. Ona z ní udělala barvu univerzální, spojovanou s elegancí, vkusem a luxusem. A především velmi lichotivou ke křivkám. Samozřejmě, že už dříve se objevují černé šaty na známých ženách. Například Anna Karenina se vydává na ples v černých šatech a Vronskij je okouzlen. Také na obrazech se objevují ženy oblečené do uhlové barvy. Bohužel má však barva stále ještě negativní podtext.

Po roce 1919 zažívají tmavé barvy první úspěchy a jsou spojené s rituálem aperitivu. Právě tyto chvíle dávají vzniknout něčemu, co má k malým černým neskutečně blízko. Šaty splývavé, bez rukávů a sexy hlubokým výstřihem na zádech. Punc exklusivity je ještě umocněn řadami perel, brilianty či dalšími drahými kameny. Sklenka Martini završí obraz tehdejší vyšší společnosti.

Důležitým momentem v životě Malých Černých je doba, kdy lidé prchají před realitou do biografů a vliv filmového plátna roste. Hollywood objevuje kouzlo Malých Černých a ty zase promlouvají skrze plátno k divákům. Nezastupitelné místo nacházejí v mnoha mistrovských snímcích. Malé Černé se také probojovávají do světa animovaného filmu. Americká Betty Boop z dílny Maxe Fleishera nosí právě takové Little Black Dress.

Během let se s Malými Černými kouzlí a vznikají nové a překvapivé variace. Procházejí dílnami snad každého význačného módního návrháře. Experimentuje se se střihem, materiály a zdobnými prvky. Vždy odrážejí stav společnosti a doprovázejí ženy při všech možných příležitostech. Samozřejmě jim nedá moc práce obsadit titulní strany časopisů a dostat se na večírky VIP společnosti. S filmem se spojily nerozlučně. V rukou dnešních tvůrců vznikají nové podoby Malých Černých, možná právě dnes vstupují na mola v Paříži nebo Miláně.

Třeba Snídaně u Tiffanyho, Neslušný návrh nebo Kašlu na lásku jsou novějšími snímky, které nás mohou inspirovat. Malé Černé jsou prostě až neskutečné. Každá si vybere ty svoje jedinečné a každá v nich zazáří. Je třeba jen otevřít oči, vybrat ty správné a vkusně zvolit doplňky. Vždy budou výborným doprovodem na všechny příležitosti a třeba i tajnou zbraní. Každé s nimi vstoupí do šatníku něco mimořádného, když okusí jejich moc, už nebude návratu. Už jen záleží na tom, jakou příchuť v daný okamžik dostanou. Jsou velmi tvárné a s trochou fantazie vystihnou, cokoli si budete přát.

Jak se ti líbil tento článek?

Hodnotit článek mohou pouze přihlášení uživatelé.
Hodnotilo 1 uživatelů, průměrné hodnocení: 4
přidat nový příspěvek

Diskuze k článku

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé.
lusinesinka, 27. 01. 2011, 13:52:030teenmagnějak to tu chcíplo..ne? :D
JennyDee, 16. 04. 2009, 12:32:02-10jedině olivynejlepší společnost k Martini je podle mě oliva, nebo raděj olivy dvě:) případně plátek citronu, to podle druhu Martini:) no a k tvému článku bych doplnila: používá se termín "malé černé" tedy 2 slova, a v evropě možná ještě koktejlky. Jejich předností je zejména to, že se dají snadno kombinovat a dalšími doplňky a tudíž v jednom modelu těchto šatů, můžeme okouzlovat vícekrát a přitom šaty samy o sobě, jsou výrazem střízlivé elegance. Ano, malé černé byly jsou a budou IN. :)