Nacházíte se v kategorii: Další zajímavé články

ŠIKANA NENÍ IN!

Určitě už si tomu byl/a svědkem. Řeč je o šikaně. Šikana je bohužel stálým jevem nejen na školách, ale také ve větších skupinách dětí a mladistvých.

Jak šikanu poznám? Šikana je ponižující a odmítavé chování osoby nebo osob vůči jedinci. Šikanovaný se tak neprávem dostává do nepříjemných situací, kdy se nemůže bránit nebo kdy jsou mu odpírána jeho práva.

Ti, kteří šikanují si často za své oběti vybírají právě slabší jednice, aby na nich lépe prokázali svou sílu. Jsou to především děti a dospívající, kteří nedokážou kontrolovat svoje emoce nebo agresivitu a útočným chováním vůči slabšímu si tak klamavě dokazují svoje postavení ve společnosti.

Šikana neznamená jenom fyzické násilí, jsou to taky psychické nátlaky, posmívání, veřejné zesměšňování a provokace. Často si ti, kdo šikanují ani neuvědomí, že jejich chování už je šikana. Myslí si, že drobné legrácky nebo posmívání nemůžou nikomu ublížit. Neublíží, ale jen v případě, že to přijde vtipné nebo zábavné člověku, kterému se to děje. Pokud s takovým jednáním nesouhlasí nebo mu dokonce ubližuje, jedná se o šikanu. Šikana je vlastně bezdůvodné se povyšování, nad někoho jiného.

Neřešená šikana může mít velmi závažné následky. Ten, který šikanuje a není nikým usměrňován, může nabýt dojmu, že jeho chování je v pořádku. Z takových dětí často vyrůstají lidé, které doprovází agresivní chování celý život a můžou být nebezpeční svému okolí a celé společnosti.

#

Na druhou stranu, z dítěte, které zažilo útrpnou šikanu zase může vyrůst člověk, který si i v dospělosti ponese psychické následky méněcennosti a v životě bude stěží hledat plnohodnotné uplatnění.

Pokus jsi se i ty stal/a obětí šikany, zkus se bránit. Agresory často zaskočí fakt, že se umíš bránit a nechají tě na pokoji. Jestli se však jedná o závažnější formy šikanování, kdy jsi se stal svědkem i fyzického napadení, je třeba takovou věc nechat řešit dospělé. Nejjednodušší je vše oznámit ve škole, rodičům nebo zavolat například na Linku bezpečí, kde ti poradí, co máš dělat.

Šikana je společensky nepřijatelná, to znamená, že takovéto chování není normální a je snahou učitelů, rodičů a odborníků tonuto jevu zamezit. Pomoz taky bojovat proti šikaně. Nenech sebe a své kamarády vyrůstat ve světě, kde převládá násilí. Lidem se žije lépe, když si rozumí, než když spolu bojují.

 

 

Napsal uživatel: Ivana

Jak se ti líbil tento článek?

Hodnotit článek mohou pouze přihlášení uživatelé.
Hodnotilo 3 uživatelů, průměrné hodnocení: 3.3
přidat nový příspěvek

Diskuze k článku

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé.