Nacházíte se v kategorii: Další zajímavé články

Zásady bezpečného léta I.

Léto je pro mnohé nejoblíbenějším ročním obdobím. Kromě teplého počasí a slunce jsou to především prázdniny, které dělají z léta nejatraktivnější část roku.

Určitě patříš mezi lidi, kteří se v létě chovají odvázaněji. Slunce tě dokáže dobít neuvěřitelnou energií, můžeš se celý den poflakovat venku a nemyslet na školu, podnikáš mnohem odvázanější věci, protože druhý den tě nenutí nikdo vstávat. I přes to všechno nejen na tebe v létě číhají různá nebezpečí, kterým se ovšem dá snadno předcházet.

Jedním z nejdůležitějších a stále nejpodceňovanějších preventivních opatření v létě je ochrana před sluncem. Jasně, všichni vypadají líp, když jsou opálení, ale za jakou cenu? Kůže je největší a zároveň nejzranitelnější lidský orgán. Chrání tě před nebezpečnými vlivy vnějšího prostředí a proto je dobré se o ni poctivě starat. Protože tvoje kůže si „pamatuje“ všechno, čeho se na ni dopustíš. Jasným příkladem jsou jizvy, které ti zůstanou po nějakém poranění. Stejné je to s nadměrným opalováním. Pokaždé, když se na slunci spálíš, probíhají ve tvé kůži degenerativní změny, které už nikdy nezmizí. Pokud se nebudeš chránit opalovacím krémem s UVA/UVB ochranou, nejen že se pěkně spálíš (a ono to bolí), ale za pár let tvoje kůže bude potsrádat ochranné funkce a bude mnohem náchylnější k poranění. Navíc bude seschlá a flekatá. A tyhle procesy se na sebe budou hromadit. Určitě už si někdy potkal/a staršího člověka, který vypadal jak ofritovaná mumie. Přesně tohle se ti může stát, když o svou kůži nebudeš dbát. Takže heslem léta je mazat a mazat.

#

Dalším důležitým faktem, jak přežít léto bez větší úhony je dodržování pitného režimu. Protože je v létě mnohem tepleji, než jindy v roce, tvoje tělo se také rychleji ohřívá. Ale tělo potřebuje ke správné funkci stabilní teplotu. Hlavním opatřením, jak se udržet fit a v pohodě je právě dostatečné množství tekutin. Mezi vhodné nápoje patří voda a neslazené bylinkové čaje. Všechny ostatní nápoje, jako limonády, kafe nebo alkohol naopak tělo dehydratují, protože obsahují látky, které na sebe vážou vodu a tak se pak rychleji vylučuje z těla ven. Ovocné šťávy a džusy na zahnání žízně pomáhají jen tehdy, pokud jsou naředěné vodou. Pokud nebudeš dostatečně pít, hrozí ti, že budeš mít úpal (úžeh je od sluníčka) a s úpalem se toho moc podnikat nedá.

V létě se také vyskytuje větší množství otravného a někdy dost nebezpečného hmyzu právě v místech, kde je nejpříjemněji – u vody, v lese, na zahradě. Bodnutí od vosy, včely nebo komára není nikdy příjemné. Může to otékat, svědit, pálit a zrudnout. Nebo se může vyskytnout alergická reakce a způsobit celkové zhoršení fyzického stavu. Největší hrozbou jsou ovšem klíšťata, kterých máme u nás požehnaně. Jsou zákeřná právě v tom, že o nich člověk často neví – jejich kousnutí totiž většinou nebolí.

#

Jenže klíšťata jsou přenašeči různých onemocnění a některá z nich tě můžou ohrozit i na životě. Jak se pře těmito potvorami můžeš chránit? Jednoduchá odpověď jsou repelenty neboli odpuzovače hmyzu. Chrání před všemi známými druhy hmyzu, právě jako klíšťata, komáři, mouchy nebo vosy. Můžeš je sehnat snadno v každé drogérii za pár kaček a jejich použití je spolehlivé a bezpečné. Rozhodně je lepší věnovat pár minut nanesením repelentu, než uprostřed dne shánět pohotovost, protože ti od bodnutí vosy nateklá celá pusa.

Napsal uživatel: teenmag

Jak se ti líbil tento článek?

Hodnotit článek mohou pouze přihlášení uživatelé.
Hodnotilo 1 uživatelů, průměrné hodnocení: 5
přidat nový příspěvek

Diskuze k článku

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé.