Nacházíte se v kategorii: Móda a Styl

Anorexie je problém

Anorexie, přesněji řečeno mentální anorexie na nás číhá na každém rohu. Ne že by ohrožovala nás samotné. Ale setkáváme se s ní možná častěji, než vůbec tušíme. Někdy ji poznáme na první pohled, jindy je pečlivě utajená pod šaty.

Co mentální anorexie skutečně znamená? Všichni asi tušíme, že se jedná o takzvanou poruchu příjmu potravy. Dotyčná osoba méně, většinou spíš téměř vůbec nejí. Důležité je ale ještě to slůvko „mentální“. Nemoc nezačíná tak, že je někomu třeba jen špatně a z toho důvodu se začne jídlu vyhýbat. Příčin může být celá řada, důležité je, že je to „z vlastního rozhodnutí“.

Samozřejmě záleží na okolnostech, do jaké míry to opravdu vlastní rozhodnutí je, někdy se vyskytne hned několik příčin najednou.

#

Kult štíhlosti vévodil minulým letem jednoznačně. Není tedy divu, že štíhlost a „neštíhlost“ vnímáme novým způsobem. Ale ani touha po krásném těle není často tím pověstným „hřebíčkem do rakve“. Některé osoby berou anorexii jako životní styl, jiné tímto přístupem k životu chtějí trápit sebe nebo ostatní.

Někteří pohlížejí na osoby trpící anorexií s opovržením. To díky řadě mýtů, které nenechají prostor faktům. V prvé řadě se zpočátku jedná opravdu o psychickou poruchu. Často nejde o pouhé vrtochy. S dosaženými úspěchy hubnoucí osoby však nastupují další problémy. Jak mentální, mezi které patří například změna vnímání vlastního těla, tak čistě fyziologické. Postihují snad všechny orgány. Mají vliv třeba na samotné uvažování, paměť, svaly, kůži a vlasy. Pokud si odmyslíme velmi nízkou hmotnost, dle těchto změn anorexii můžeme poznat.

Pokud se někdo s anorexií ve svém okolí setkal, tak ví, o čem mluvím. Také asi tuší, jakým způsobem to začíná a jak to končí. Bohužel se to velmi těžko řeší, lidé jen přihlížejí, případné domluvy nic neřeší. A někdy i nejbližší rodina „vyklízí pole“. „Vždyťnaše dcera má rozumu dost.“ A pokud jde o syny, problém jako by se jich netýkal vůbec. Ale omyl. Anorexií dnes trpí i muži.

#

Napsal uživatel: teenmag

Jak se ti líbil tento článek?

Hodnotit článek mohou pouze přihlášení uživatelé.
Hodnotilo 3 uživatelů, průměrné hodnocení: 3.7
přidat nový příspěvek

Diskuze k článku

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé.