Nacházíte se v kategorii: Móda a Styl

Amishové, cestovatelé v čase

Dovedete si představit, že byste žili bez elektřiny, mobilu, televize, auta, ledničky a knoflíků? Pracovali byste od návratu ze školy až do večera? V obyčejném městě byste si připadali jako cestovatelé v čase?

Skupina lidí, kterým se říká Amishové, tak žijí a většinou spokojeně. Jen teenageři zatouží po hmotném bohatství a unikají někdy mimo komunitu. Běžně je nepotkáte; žijí nejvíce na pensylvánském venkově, v Ohiu, ale i po celé Americe, hodně jich je i v Kanadě.

Udržují pole, statky, ze svých zdrojů vyrábějí úžasné věci, které si oblibují turisti. Komunita žije v úžasném souladu, pomáhají si navzájem, jeden druhého nenechá strádat.

Televize nebo rádio, takové věci Amishové nepotřebují. Po náročném dni se sejdou v kruhu rodinném a komunikují spolu. Je neuvěřitelné, o kolik my, moderní lidé, žijící v době elektřiny a elektroniky, přijdeme. Nezajímají je povrchnosti, jako politika, móda, nečtou noviny. Jen výjimečně se najde Amish, který si občas zalétá letadlem. Ale dopravují se většinou kočáry s koňským spřažením. I věc jako zdravotní pojištění je pro ně absurdní. Pokud někdo potřebuje nutně

#
lékaře, komunita pomůže. Jak bylo řečeno: vzájemná pomoc uvnitř komunity je samozřejmá.

Oblékání se přizpůsobuje módě 19. století, tmavé barvy, čepce, klobouky, namísto knoflíků a zipů háčky. Ženatí muži jsou povinni vypěstovat si plnovous. Sňatky probíhají pouze uvnitř komunity, tím pádem se neustále opakují jména jako King, Fischer nebo Lapp. Kuriózní případ jedné školy, kde se všechny děti i s učitelkou jmenují Stolzfus.

Nejhlavnější prioritou pro Amishe je víra. Bohoslužby jsou vedeny v němčině a v německém dialektu. Vzdělání a větší majetek je pro komunitu rozvracející. Sami Amishové příliš s „vnější Amerikou“ nekomunikují, jejich vzdělání probíhá pouze v komunitních osmiletých jednotřídkách. V roce 2006 v jedné z amišských škol zabil muž čtyři dívky a pak sám sebe, bez uvedení důvodu. Pohřeb proběhl klidně, tak klidně, jako jsou klidná srdce Amishů, bez bulváru, uvnitř komunity.

Veřejnost má o nich zvláštní mínění, jsou popisováni jako „ti nevzdělaní pošuci, žijící bez elektřiny“. Inu, možná se nám to zdá zvláštní, ale co je špatné na tom, že se nějaká skupina obyvatel rozhodne žít tak, jak je nám dáno, bez chemikálií a moderny, v dnešním světě, kde vládne klišé, klišé a opět jen klišé? Jen se snaží zdůraznit životně důležité potřeby tak, jak doopravdy existují. Ne pro ostatní, jen pro sebe. V dnešním „demokratickém, tolerantním a moderním“ světě by snad neměl být problém pro jejich přijetí. Amishové totiž žijí úžasným životem, který je sice tvrdý, ale krásný. Vždyť kolik jiných lidí si najde čas, aby si namísto zadumaností nad technikou pohrál s dětmi, popovídal s přáteli, s rodinou? Milují rodinu, kontakt, víru, přírodu, život, jakým žijí. Jejich největší přání je zůstat mezi svými přáteli. A to je přece, krásné, nebo ne?:-)

Napsal uživatel: teenmag

Jak se ti líbil tento článek?

Hodnotit článek mohou pouze přihlášení uživatelé.
Hodnotilo 2 uživatelů, průměrné hodnocení: 4
přidat nový příspěvek

Diskuze k článku

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé.
Racontre, 16. 11. 2010, 19:45:130Amish peopleS většinou článků na tomto serveru nesympatizuju. Každopádně jsem nečekala, že se tady obejví text, jako tenhle. Loni jsem byla v USA, nejvíc času jsem strávila právě v Ohiu a Amish people viděla. Poznámky známých typu "Hele, ten ještě nemá vousy, toho můžeš sbalit" mi přišly vtipné, ale jak vláda může dovolit lidem držet své děti v takovéto sektě a v podstatě jim vůbec nedat na vybranou, nechápu. Když jsme projížděli autem jejich oblastmi, potkávali jsme povozy s koňmi. Dospělí se na nás dívali jen zvlášně, děti se dívali tak, jakoby chtěli poznat náš svět a aspoň jednou se autem projet. Každopádně s vámi nikdy nepromluví, takže ani nemůžou zjistit, co všechno moderní technologie obnáší. Jejich největší zábava jsou kolečkové brusle a chování koní... neumím si představit takovýhle život, i když musí být v nějakém ohledu krásný.