Nacházíte se v kategorii: Móda a Styl

Kontaktní improvizace - kouzlo dotyku

S menšími tanečními zkušenostmi a duchem stále toužícím objevovat všechno nové jsem se rozhodla zúčastnit se džemu kontaktní improvizace. Tato taneční technika je obvykle tvořena páry a spojuje různé prvky. Můžeme zde nalézt něco z bojových umění, společenských tanců, sportu nebo dětské hry.

Jejím tvůrcem je experimentální tanečník a choreograf Steve Paxton, který s tímto nápadem přišel na počátku 70. let. Zajímaly ho možnosti lidského těla, pohybu a komunikace. Ačkoliv došlo s dalším vývojem k různým inovacím, základy zůstaly stejné.

Jde o jakýsi pohybový dialog mezi dvěma nebo více lidmi, který začíná prvním dotykem a pak se dále rozvíjí.Partneři se různými způsoby nadnášejí, přetáčejí, zachycují v pádu a tak dále. Jsou neustále v kontaktu a snaží nalézat společnou lehkost a rovnováhu. Objevují různé možnosti svého těla a vzájemnou podporou umožňují vznik zcela novým pohybům, pocitům i příběhům.

Tato technika původně sloužila jako doplňkové cvičení pro herce, tanečníky a jiné perfomery. Klade důraz na vnímání sebe sama a partnera v tanci a prostoru. Zbystřuje smysly a člověk si je schopen lépe uvědomit, co se v daném okamžiku děje v něm i okolo něj. Časem se tato technika stala velice populární i mezi tanečníky-laiky. Dnes se pořádají po celém světě různá setkání od pravidelných kurzů a workshopů, kde se podrobně vyučuje technika až po společné džemy, kde si již každý tančí jen podle své chuti. Jeden z takových mezinárodních džemů proběhl nedávno i v Praze pod vedením zkušeného švýcarského učitele Adriana Russiho. Nedalo mi to a rozhodla jsem se to vyzkoušet.

#

V sále, kde se vše odehrávalo, bylo přibližně osm lidí. Až po delší chvíli mi došlo, že se zde nebude nic vyučovat, ale půjde opravdu jen o džemování. Při pohledu na všechny ty neznámé tváře okolo jsem trochu znervózněla, ale zvědavost byla silnější. Začátek byl klidný, každý měl svůj prostor a postupně se nalaďoval na sebe a tanec. Nejtěžší ze všeho bylo samozřejmě začít komunikovat s ostatními.

Nevadí mi tancovat před lidmi, ani s nimi, ale zde byl kontakt mnohem užší, než jsem byla doposud zvyklá. Ozval se ve mně jakýsi pud sebezáchovy a nutnost obrany před čímkoliv neznámým. Nechtělo se mi na nikoho skoro ani podívat, natož se ho dotýkat. Přesunula jsem se do pozice pozorovatele. Chvílemi mi běhal mráz po zádech a chvílemi jsem páry obdivovala, co všechno byly schopny společně vytvořit. Navzájem se nadnášely a proplétaly a to často s takovou rychlostí a lehkostí jako kdyby nefungovaly žádné zákony gravitace. Za chvíli došlo samozřejmě i na mě. Jedna z tanečnic mě vyzvala a ačkoliv to bylo zpočátku rozpačité, ostych brzy zmizel. Po prvních jemných dotycích jsme se začaly různými způsoby pohybovat prostorem ať už vzpřímeně, vleže nebo jakkoliv jinak. Vše záleželo jen na nás a momentální náladě. Nikdo netušil, co bude následovat, jen jsme se nechali unášet. Moji partneři se měnili a vnímala jsem velice citlivě jak je, tak sebe. Často jsem byla překvapená, čeho všeho je mé tělo schopno.

#

V jednu chvíli nesete svého partnera na zádech a téměř necítíte jeho váhu. Za okamžik se situace zase obrátí, hbitě se přesunete a najednou visíte hlavou dolů nebo jakkoliv jinak. Když překonáte počáteční strach a pud sebezáchovy zasunete někam hluboko, visíte zcela uvolnění a vnímáte svět najednou z jiné perspektivy. Jedním z mott této techniky je létat a pomoci létat, což je dost výstižné. Zkušení tanečníci již znají techniku i své tělo a vědí, jak se pohybovat lehce a bez větší námahy. Když je pak pozorujete, opravdu to vypadá, jako kdyby se prostorem vznášeli. Já jsem lehkost a volnost ve svém pohybu pocítila sice jen občas, ale byl to vskutku nevšední zážitek. Po celou dobu jsem se ale vznášela ve společných příbězích a náladách, které začali prvním dotykem a skončili zhasnutím světel. 

 

#

I bez předchozích zkušeností mě to zcela pohltilo jako všechny okolo. Během tance jsem nepřemýšlela nad všedními starostmi a povinnostmi, ale vnímala jsem jen, co se v daném okamžiku odehrává ve mně a v mém partnerovi. Pro profesionály, kteří při svých vystoupeních opravdu nemohou poletovat myšlenkami někde ve včerejším odpoledni, je tato technika vskutku užitečná. Obohatit o další zajímavou zkušenost může ale zcela každého.

 

 

 

Pro názornou ukázku mrkněte sem:

http://www.youtube.com/watch?v=YHlJotx0U0E

http://www.youtube.com/watch?v=BPuq-Uu8Xrc&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=ccNEYtWTjKs

 

 

Napsal uživatel: teenmag

Jak se ti líbil tento článek?

Hodnotit článek mohou pouze přihlášení uživatelé.
Hodnotilo 0 uživatelů, průměrné hodnocení: nehodnoceno.
přidat nový příspěvek

Diskuze k článku

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé.