Nacházíte se v kategorii: Výzkumy

Deprese se vyskytují častěji u kuřáků

Na základě spolupráce vědců z několika univerzit (Navarra, Las Palmas a Harvard school) bylo zjištěno, že u kuřáků je o 41 % vyšší riziko, že budou trpět depresemi.

Tato informace je jedním ze závěrů rozsáhlé studie, která byla prováděna po dobu šesti let na 17 tisících účastnících z celého Španělska a byla zaměřena zejména na vztah mezi stravou a kardiovaskulárními onemocněními (nemoci oběhové soustavy). Mimojiné ale sledovala i další rizikové faktory, které mají vliv na deprese či neplodnost.

Průměrný věk osob sledovaných v této „podstudii“ byl 42 let. Z těchto osob u 190 kuřáků, kteří zpočátku depresemi netrpěli, doktor posléze diagnostikoval tuto nemoc. Navíc 65 dalších osob, u kterých tato nemoc diagnostikována nebyla, bralo ve sledovaném období antidepresiva. Bylo prokázáno, že mezi faktory, které mají hlavní vliv patří především genetika a životní prostředí. Ty mimojiné ovlivňují i to, že člověk nepřestane kouřit a zároveň bude trpět depresemi.

Tato studie je jedna z tisíců dalších, které dokazují, jak škodlivé kouření je. Proto s kouřením nezačínej, a pokud už jsi začal/a, tak se pokus co nejdříve přestat. Ačkoliv názory na módní trendy se různí, na jedné věci se shodnou všichni – kouření je prostě out a uncool, takže se na to co nejdřív vy… :)

Napsal uživatel: teenmag

Jak se ti líbil tento článek?

Hodnotit článek mohou pouze přihlášení uživatelé.
Hodnotilo 1 uživatelů, průměrné hodnocení: 3
přidat nový příspěvek

Diskuze k článku

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé.