Nacházíte se v kategorii: Móda a Styl

ČERNÁ. BÍLÁ. ČERNOBÍLÁ .

Nic není černobílé, přesto se však často rádi do černobílé oblékáme. Tato kombinace barev nebarev je mimořádně oblíbená. Netýká se pouze oblékání, ale třeba i interiérů či fotografie. Je to taková jistota, že nešlápneme vedle. A často záruka vytříbeného vkusu. Charakteristikou a působením jednotlivých barev se zabývá i věda. Aniž bychom ale význam černé a bílé tušili, při mnoha příležitostech po této kombinaci saháme a asi víme proč. Je zajímavé, že i přes naprostou významovou odlišnost se k sobě tyto dvě barvy tak náramně hodí.

Černá barva byla tradičně synonymem smutku, beznaděje a temnoty. Postupem času ale začala nabývat na důstojnosti. Dnes je velmi často spojována se vznešeností, sebevědomím, kladným vztahem k riziku a autoritou. Osoby oblečené v černé barvě působí neproniknutelně a přidává jim to na vážnosti. Zároveň je však černé oblečení často výrazem luxusu, je svůdné a sexy.

Naproti tomu bílá byla v naší oblasti vždy symbolem čistoty, jasnosti a nevinnosti. Vlastnosti bílého oblečení se odvíjí od použitého materiálu - může být lehké, vzdušné a svěží, ale také elegantní a vznešené. Vlastnosti bílé a černé se tedy střetávají právě na poli elegance a vznešenosti. Nositele obou barev tedy náležitě vyzdvihne a obdaří šarmem. Pokud však netoužíme po okázalosti, můžeme zvolit méně výrazný materiál. Výsledek bude maximálně stylový. Na vlastnosti každé z barev bychom měli myslet v případě, že se rozhodujeme o jejich zastoupení. Černobílá v žádném případě neznamená půl na půl. Barvy mohou být v jakémkoli poměru k sobě. Tento poměr pak bude promlouvat a konkretizovat působení na okolí.

Sice je toto barevné spojení už desítky let staré, pravidelně ale zažívá comeback, v některých šatnících se zabydlelo natrvalo. Toto silné spojení můžeme přetvořit k obrazu svému a dát mu podobu, jakou zrovna pro danou příležitost potřebujeme. Jemné i divoké vzory, geometrie či květy, průsvitnost, plnost, mat i lesk. To je jen část z možných atributů našeho černobílého outfitu. Černá s bílou také umožňují mnohá optická kouzla.

Černá a bílá je kombinací maximálně kontrastní, právě to možná mnohé přitahuje. Pokud by na někoho byl kontrast příliš silný, může jednu z barev trochu změkčit - třeba z bílé udělat lehce krémovou, z černé temně hnědou.Měli bychom se naučit používat černobílou barevnost, nesmíme ji ale zcela podlehnout. Mohlo by se totiž stát, že se naše myšlení naladí na stejnou vlnu - vlnu černobílou.


 

Máte také pro tuto kombinaci slabost nebo dáváte přednost nezvyklosti?

Jak se ti líbil tento článek?

Hodnotit článek mohou pouze přihlášení uživatelé.
Hodnotilo 0 uživatelů, průměrné hodnocení: nehodnoceno.
přidat nový příspěvek

Diskuze k článku

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé.
Malili, 22. 04. 2009, 10:46:290PesA co teprve pes ten vidi jen cernobile...