Nacházíte se v kategorii: Další zajímavé články

Hranice vesmíru...

Nedávno jsem přišel na zajímavé téma - Hranice vesmíru, a tak mě to snad pět dní vrtalo hlavou, až mě to vyprovokovalo napsat o tom článek. Zde je. Já jsem zastánce názoru, že hranice vesmíru nejsou, ale pokusil se někdo tento názor vysvětlit? Jistě ano, ale ať jsem na internetu hledal, jak jsem chtěl, nenašel jsem o tom ani slovo. A právě proto se to pokusím vysvětlit já. Ač vás to možná překvapí, neuvedu zde žádný složitý vědecky výpočetní vzorec pro zjistitelnost nekonečnosti vesmíru podle dálky dosahu radioaktivního záření do prostoru. Půjde čistě o vaši schopnost představit si prostor. Přikročme už ale k věci. Vycházejme, pro jednoduchost, z nepravdivé mýšlenky, že celý vesmír je tvořen pouze naší galaxií.

A teď si představte, že kolem té kulaté galaxie je jako hranice normální kamenná zeď o výšce asi 2 metry. Když se přez ni ale podíváte, vidíte pravděpodobně (vycházím z vlastního výzkumu) za tou zdí prostě tmu, nebo prostě jen bílé světlo (nebojte, ještě jste neumřeli :-)). Mimochodem, jestli vám nejde si to představit, zkuste zavřít oči, a poprosit kolem sebe o ticho, ano? Pokud jste dospěli až k tomuto bodu, zkuste si představit to, že by tam ani to bílé světlo, ani ta tma, nebyly. To je horší že? Asi si položíte otázku, co tam je? Možná začnete také věřit v to, že tam opravdu nic není. Ovšem důkazem, že tam něco je, je právě to, že my si neumíme představit to NIC. Buď tam vidíme bílé, nebo jakékoli jiné světlo, nebo tmu. A kdybyste se snažili sami sebe přesvědčit, že je to NIC prostě průhledné, tak jste naopak získaly zalší důkaz, že tam něco je, protože opět musí být něco, co je průhledné.

Teď si představte oddálený obrázek galaxie podobně, jako když se díváte na Zemi na Google Earth. Opět ve své představivosti kolem té kamenné zdi vidite tmu, nebo nějaké světlo. Obojí dokazuje, že i za těmito hranicemi musí být nějaký prostor, jelikož je v něm tma, případně světlo, což znamená, že světlo od nás proudí až za zeď, a nebo, kdyby tam světlo ,,nedosáhlo´´, je za zdí nějaká hmota, která ovšem opět vyplňuje vesmírné nekonečno. Doufám, že jste nezapoměli, že je to jen obrazně řečeno, jelikož samozřejmě víme o galaxiích kolem nás, tak si případně místo naší galaxie zkuste představit vesmír, jako nějaký kruh, nebo něco takového. Myslím, že už jste všichni pochopili, že tady nemluvím o ničem jiném, než třeba jen o nějakém prázdném prostoru, ale třeba také o nějaké exotické hmotě, kdo ví. Jistě si řeknete, jaký význam pro nás má nějaký prázdný prostor! Ano, jistě, pro nás žádný, ale pro tuto teorii samotnou má význam přímo klíčový, jelikož všemi představivostními důkazy, která byly uvedeny, je dokázáno, že vesmír nemá konce.

 

 

Napsal uživatel: jvoj

Jak se ti líbil tento článek?

Hodnotit článek mohou pouze přihlášení uživatelé.
Hodnotilo 2 uživatelů, průměrné hodnocení: 1
přidat nový příspěvek

Diskuze k článku

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé.
nitram1234, 26. 04. 2009, 23:05:060nebo taky se vesmír může rozpínat, je konečný... nebo e taky rozpíná rychlostí vyšší než je světlo, takže ačkoli je konečný, nikdy nebude v možnostech kohokoli dospět na hranici vesmíru - takže se bude zát, že je nekonečný... Ale pokud vydržíte dost dlouho, možná budeme mít štěstí a uvidíme vesmír se smrťovat (nevydržíte, ale co kdyby:-D)
nitram1234, 03. 11. 2009, 21:00:35+10RE: ještě jedna věc... To, že si autor nedokáže předatvit "nic" neznamená, že "nic" neexistuje