Nacházíte se v kategorii: Další zajímavé články

Maminko, kdy mě zastřelí spolužák?

11.3. zastřelil šílenec ve Stuttgartu dohromady 16 lidí. Byl to bývalý žák školy.

Německo není zase tak daleko od nás. Se školními masakry se začínalo v USA. V USA se žije značně liberalisticky, tak se není čemu divit.

Postupem času se tento ''trend'' rozšířil i do Evropy. (Skotsko, Finsko, Německo, Švédsko ad.) Někdy se tomu zabránilo. Někdy ne. Ostatně i u nás se našel jeden týpek, který si do školy přinesl brokovnici. Jenže ten si chtěl jenom střelit ze žárlivosti.

 

Píšu o tom, protože jsem viděla skvělý film (Bang, bang, seš mrtvej!)

Film přesně nastínil hrozbu útoků a jejich příčinu. Největší problém je vždy u společnosti. Pak teprve u vrahů ze škol. Přesně to krásně ukázal i film. Společnost hledá chyby ve výchově vraha, narušené psychice, mindrácích a já nevím, v čem možném ještě... Ale nikdo se nepozastavuje nad tím, proč se vrazi ze škol mstí těm nevinným. A už vůbec nikdo neřeší, jestli vlastně ti nevinní v kaluži krve byli vlastně bez viny. Skoro všichni vrazi ze škol zabíjeli z toho důvodu, že je někdo šikanoval, týral a přehlížel. Někdo je šikanoval a majoritní část studentů to přehlížela. Dokonce se tomu i smáli, nebo to brali jako zpestření dne. V USA je horší, že studenti mají potřebu zapadnout vždy do nějaké party lidí se stejným myšlením či se stejnými zájmy. Tím se studenti vzájemně oddalují. Šikana je tam nepochybně horší.

 

Film byl rozdělen pomyslně na dvě části. ŠIKANOVANÝ (jinak zcela normální student) se postavil namachrovaným fotbalistům. Jenže se jim postavil dost svérázným způsobem. Vytvořil bombu. Ze školy nebyl vyloučen a společnost se na něj začala dívat skrz prsty. Vždyť to byl terorista a nesnášel oblíbené fotbalisty... Navíc si na ně sestrojil výbušninu, kterou je chtěl zastrašit. Často si natáčel školní šikanu na kameru. Natáčel pořád, takže to nikomu nepřipadalo divný.

 

Druhou část ztvránili kluci, kteří nechtěli zůstat jen u toho zastrašování, aby měli klid. Chtěli se pomstít. Všechno bylo spojeno v jednom ději, ale bylo jasné, že jsou to defacto dvě části. Dva různé úhly pohledu na stejný problém. Ta parta kluků evidentně představovala skutečný případ masakru v roce 1999. (Shromažďování zbraní, cvičná střelba v lese, natáčení se na kameru). Shodou okolností jsem o tom viděla dokument. Zabili 13 lidí + některé oběti zmrzačili. Ale dokument řešil převážně jen důsledek. Pokud v tom člověk našel tu spojistost mezi skutečným případem z roku 99 a tím klukem, který tam byl navíc, tak mu to došlo.Ten kluk ve filmu totiž zabránil masakru tím, že si všechno natáčel na kameru. Chtěl také zabíjet, ale ne pro legraci a všechnu šikanu si dokumentoval. Videozáznam se ale našel. Nakonec zastavil i ty ostatní vrahy. (Což se v roce 99 nestalo).

 

Film ukázal příčinu a navázal tak trochu na skutečnost, protože by si jinak společnost asi neuvědomila, že masakry na školách nejsou akce, ale už jen důsledek (reakce). Školní masakry nám doslova klepou na dveře, ale my nic neděláme. Můžeme si být jisti tím, že se nenajde v Čr žádný střelec? A neměli bychom se trochu vážněji zajímat o šikanu? I když si říkám, že je to tak trochu utopie.

 

Mimochodem, jeden z vrahů v Columbine ušetřil jednoho studenta. Důvod? Dotyčný s vrahem několikrát prohodil řeč a nechoval se k němu povýšeně.

 

Jak vypadá film? A jak realita?

 

image
Šikana JE prostě problém.

 

Napsal uživatel: Lilli

Jak se ti líbil tento článek?

Hodnotit článek mohou pouze přihlášení uživatelé.
Hodnotilo 2 uživatelů, průměrné hodnocení: 3
přidat nový příspěvek

Diskuze k článku

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé.